Liverpool a fost votat cel mai muzical oraș din Anglia într-o campanie națională organizată de Consiliul Artelor. Orașul natal al trupei The Beatles, Frankie Goes To Hollywood, Orchestral Manoeuvres in the Dark și The Zutons a obținut 49% din voturi într-un sondaj online organizat de organizația de finanțare. Sheffield – care a dat lumii trupa Arctic Monkeys și Pulp – a ieșit pe locul doi, în timp ce Manchester cu trupe precum Oasis, Stone Roses și The Smiths a ocupat locul trei.